Temná věž (film)

24. srpna 2017 v 1:32 | Amia |  Recenze
Šla jsme do kina s tím, že protože jsem nečetla knihy, bude se mi to líbit. Skutečnost byla trochu jiná.Díváte se, baví vás to, vtipy rozesmějí... a pak přijde konec. Za mě osobně jeden z nejhorších, co jsem za dlouhou dobu viděla. Přestože knižní předloha má dílů několik a bylo mi jasné, že dojde k několika výrazným zkratkám, asi jsem od filmu podle knih Stephena Kinga čekala něco víc. Nebo mi nedošlo, že je to popcorňák. Nebo...

Jack je obyčejný kluk se vším všudy až na sny, které ho sužují poslední rok. V nich se objevuje zlý muž celý v černém a obrazy konce světa. Naštěstí je tu ale i Pistolník, jež proti tomuto zlu bojuje. Když se ale v Jackových snech objeví jeden zcela konkrétní dům, je jasné, že ony sny nejsou jenom sny.


Místo Kingovské temnoty a hororu film sází na akčnost a vtipné hlášky. Proč ne.

"Jsou tam náboje taky tak vzácné, jako tady?"
"Ó, můj svět se ti bude hodně líbit. Jako, fakt hodně."


Ústřední trojice, Taylor, Elba a McConaughey, hrají výborně. Taylorovi (Jack) sem tam nevěřím nějakou tu emoci, nebo že by využívání jeho nově nabytých schoností dalo nějakou výraznou práci, ale v pořádku. V jeho věku jsem viděla horší herce v hlavní roli.
Elba (Pistolník Roland) a McConaughey (hlavní záporák) jsou ale skvělí, hlavně druhý jmenovaný. Jeho temný pán, démon, zloun, nebo co zkrátka je, je správně nadřazený, hrdý, uhlazený a podřízení ho zajímají na tak dlouho, dokud jsou užiteční. Takový Bond na temné straně síly.

Děj už trochu pokulhává. Jako neznalec knih nemůžu posouditm nakolik se autoři snažili do filmu vecpat původní knihy (z náhodné konverzace vím jen to, že ta první prakticky úplně chybí). I tak ale zjevně trpí syndromem příliš mnoha věcí k vyprávění. Ať herci hrají, jak chtějí, prostě jim nevěříte.
Ačkoli Jack vidí spoustu věcí poprvé, ničemu se nediví. Roland zjevně prožívá vnitřní boj, vyjde z toho ale jen zadumaně se tvářící kovboj házící vtipné hlášky a bez zajímavějšího vnitřního popudu se honí světem.
Tomu jedinému touhu po zničení světa věřím, je to ten typ "Proč? Protože můžu".

Jednotlivé části fungují skvěle. Akce je přehledná, odsýpá, s klidnými částmi se střídá tak akorát. Vtipů je spousta, navíc příjemně zakomponovaných do děje bez toho, aby působili násilně nebo rušili vážné scény. Herectví si užijete, CGI efekty zrovna tak.
Ale dohromady už to skřípe. I bez konce, který je jedno velké "Cože?" vám zbude spousta otázek a pocit, že vám něco uniklo. Smutné je, že to něco je pravděpodobně celá pointa.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cecílie Cecílie | Web | 26. září 2017 v 17:46 | Reagovat

Tenhle styl sice nesleduji, ale často je to tak, že filmy nejsou lepší než kniha(y). Buď nezachytí všechno nebo ve snaze dát toho tam co nejvíc ztratí návaznost a třeba i tu pointu. Obvykle beru knihu a film jako dvě různé věci.

2 Amia Amia | 31. července 2018 v 16:08 | Reagovat

[1]: Jsem na tom dost podobně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama