Nekuřácký zákon!

1. června 2017 v 1:27 | Amia |  Prázdná sláma
Dneškem počíná i u nás zákaz kouření v hospodách. Konečně!

Ovšem co se tak na blogu koukám, a nejen na něm, tak se objevuje spousta spousta kritiky. A to i od nekuřáků, což mě docela fascinuje. Já jsem jako nekuřák šťastná. Abych se ale taky svezla na vlně dalšího strašlivě příšerného problému, proberme si body proti, na které jsem narazila.1) Nekuřáci dělají, jako by je doteď nikdo nepustil do hospody.
Samozřejmě, že pustil. Ale už roky voláme po tom, že pak všechno oblečení smrdí, že kašlem a že nás to prostě a jednoduše otravuje, jelikož žádná normální nekuřácká není. Žádný z hostinských se neodvážil (čest výjimkám)
Že si kuřáci ničí zdraví, mě nezajímá. Ale ničí ho i mně, a to už mě štve.
Prostory oddělené jen tak pro parádu, kam stejně kouř chodil. A když náhodou ne, tak byl ten prostor výrazně nepohodlnější, než ten pro kuřáky (ála zalezte, jste méněcenní)

Blabla, tohle už tu všechno bylo. Netřeba vypisovt znovu.

2) Tak jste měli chodit jinam
Kam? Nebylo kam. Nic nekuřáckého nebylo.
A pardon, že se mi nechce chodit do rodinných kaváren, mlékáren a podobných "dětských". Taky si chci dát to pivo a sprostě nadávat na...cokoliv.

Dejte mi příklad kupy nekuřáckých hospod už před zákazem, stačí mi Praha, Brno, Ostrava jako největší města. Protože já jsem asi slepá, ale znám jedinou nekuřáckou v Plzni, jinak je všechno alespoň z té půlky šedé

3) Nikdo vás tam chodit nenutil
Jenom kamarádi, rodina, kamarádi, kolegové, kamarádi, společnská automatika, kamarádi a pak taky kamarádi.

(Co se týče několikrát zmíněného článku L. Tajanovského a jeho samotného: jasně, nikdo vás nenutí pracovat v zakouřeném prostředí, pokud vám to vadí. Ale reálně není vždy možné ze dne na den seknout s prací a hledat jinou, nezakouřenou)

4) Všechno se to přesune na ulici! Pod okna obytných domů, na zahrádky, na ulice...
To už tu bylo předtím. Vážně to nevidíte? Chození po městě je jako utíkat v lese před vlkem. Jakmile se vám podařilo předběhnout jednoho kuřáka, narazili jste na dalšího. A na druhé straně ulice se vybavovala skupina puberťáků nebo lidí před kanclem, takže poslední možnost byla silnice. Hm, ne díky. Než skočit pod auto, radši si zacpu nos a budu čelit udiveným, či naštvaným pohledům.

5) Je to omezování svobody!
Jo... tenhle argument chápu. Jenže ačkoli jsem velký odpůrce keců typu "Nech se sledovat. Pokud jsi nevinný, tak se přece nemáš čeho bát", tak zákaz kouření ve veškerých budovách mi přijde tak tisíckrát víc v pohodě. Alespoň to má víc opravdových výhod, než sledování vs. soukromí.
Vždycky je tu navíc můj argument nekuřáka, že vy omezujete moji svobodu nekouření tím, že mi čadíte pod nos. Než budete pokračovat "Nikdo tě nenutí chodit s námi" apod., přejděte prosím na příslušný bod výše.Proč vás to vlastně tak strašně rozčiluje? Jde jen o zvyk. Dříve se taky kouřilo v budovách, kancelářích a u doktora. Víme, že je kouření nezdravé. Tak se nesmí kouřit v hospodách.
Zrovna tohle "opičení se po Západu" mi vyhovuje. Navíc neplácám jen tak. Zhruba před dvěma roky jsem byla v Londýně, kde tenhle zákaz platí (a platil) již několik let. Hospod všude spoustu, žádné zasmraděné prostředí, prostě paráda. Ulice taky nelemovaly hordy nešťastných kuřáků, kolem kterých by se nedalo projít.

Zkrátka, celé to brečení, jak je to strašné, omezující, příšerné a hlavně ikvidační či nefunkční, mi přijde směšné. Kdybychom s tím přišli první, ale probůh: v X zemích už to platí a jejich ekonomiku (ani hospody) to nepoložilo.

Nejlepší řešení? Prostě přestaňte kouřit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucifer Lucifer | E-mail | Web | 1. června 2017 v 2:29 | Reagovat

Ano, pokud je zde dvojí norma, tak to není zde normální
GVKB
Ekonomika nefunguje díky anonymitě, žijeme ve světě vztahů, a pokud je ve vztahu anonymita, tak vztah nefunguje, protože anonymita umožňuje beztrestně konat zlo. Podívejme se na komentáře na internetu, často se každý setká s tím, že jsou komentáře zablokované nebo se ručně schvalují. Anonymita chrání zlo, lidi na vesnici se k sobě chovají lépe, než se k sobě chovají lidi ve městě, to je obecně známé. Nebo se podívejme na korupci a tunelování podniků a státu, kriminalita je možná jenom díky anonymitě.
Často se ptáme co je za tím a zjišťujeme to, že mnoho politiků jsou jenom nastrčené bezmocné loutky, které ovládají snadno nadnárodní korporace, pomocí velikých úplatků, kdo maže ten jede. Mocní požadují od bezmocných, aby u nich nemohla existovat anonymita, ale oni sami se za anonymitu neustále schovávají. Prezidentovi se nesmí odposlouchávat telefon, ale dělníkovi se smí odposlouchávat telefon, pokud je zde dvojí norma, tak to není zde normální.

2 A.S. Pergill A.S. Pergill | Web | 1. června 2017 v 8:31 | Reagovat

Protože jsem residentem v Brně a scházím se se scifisty v hospodách, tak vím, že nebylo problém najít nekuřáckou hospodu, případně hospodu se stavebně oddělenou kuřáckou a nekuřáckou částí. A byl výběr (jídlo, pivo, ceny).

Omezování svobody to zcela jednoznačně je a diskredituje to zdravotní prevenci jako takovou (což je možná ještě horší). Pozitivní efekt tohoto zákazu je prakticky zanedbatelný.

3 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 1. června 2017 v 12:42 | Reagovat

1) Pravděpodobně takto usuzuješ z přímé zkušenosti. Já ale také. Normálních nekuřáckých hospod je dost, ale ještě víc, bylo těch rozdělených. Snad všechny hospody doteď rozdělené na kuřácké a nekuřácké v mém okolí měli vždy bar v nekuřácké části. Výrazně nepohodlnější je blbost, kam kouř chodil je také blbost a oboje je zobecňování na všechny hospody, což není pravda. Bla bla, mě třeba sere, že ačkoli nejezdím autem, tak musím dýchat víc výparů na ulici. Kdybychom všichni přestali ve městě i mimo něj používat auta a využívali jen MHD, či autobusy, bude smradu určitě méně. Nejlepší jsou ty machři, kteří jezdí autem pro čtyři osoby sami pořád a každý den. Bezohlední hovada. Uděláme světový den bez aut?
Argument těžce diskutabilní.

2) Nikdo vás tam nenutí chodit, opět argument vystavěný na osobní zkušenosti. Je mi líto, že se pohybuješ v netolerantním prostředí. Pokud jsme si domluvili s přáteli nekuřáky schůzku, většinou jsme seděli v nekuřácké části hospody/kavárny/baru a kuřáci vybíhali na cígo ven. No problem, protože existovala možnost volby, o kterou teď přicházíme. To je špatně. Nikdo tě nenutí vůbec pracovat, nikdo tě nenutí žít, když už chceme zbytečně zobecňovat. Pracovat nemusíš, pokud chceš pracovat, tak vždy máš možnost volby. S prací prostě musí přicházet osekávání osobního pohodlí. Nehledě na to, co už jsem psala předtím...bary jsem vždycky viděla v nekuřáckých částech hospody, ne v kuřáckých. A kdyby hospoda udělala kuřáckou část úplně bez obsluhy (jakože už to tak někde taky fungovalo)? No a? Tak si prostě na pivo počkam u baru, no...
Argument nejen diskutabilní, ale rovnou prostě nefungující.
4) Přesune a společně s nimi třeba na jedničce i plešouni, kteří budou "dohlížet" na pořádek. Nejedná se o policejní složky. Maj pravomoce asi takový, jako sekuriťák v obchoďáku. Už se těším na ty konflikty s vožralýma cizincema. Doteď byl na ulicích večer normální ruch, teď tam bude bordel. Sorryjako, ale když někdo nebydlí na samotě u lesa, musí mu bejt jasný, že nebude mít doma ticho z hor. Výsledek? Jde ještě víc peněz (kolikže stovek tisíc byla ta částka?) na naprosto zbytečný věci a to jenom protože vláda hrabala do míst, kde to funguje pod vlajkou univerzální pravdy, že by to mohlo "fungovat" ještě lépe dle jejich představ a momentální módy (přičemž ani tato móda není v Evropě standart, má ji jen pár zemí, zbytek přijalo zákon částečného omezení).
Diskutabilní a vlastně docela jasný jako facka.
5) Je. Tady argument nemáš. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého a když se nedokážou domluvit, tak si buď daj do huby, nebo se domluví. Řešit to absolutním zákazem ze strany státu je absurdní krok, zrovna tohle opičení po Západu nedává smysl, protože je každá země jiná a univerzální  měřítka nefungujou. Srovnávání s Londýnem je směšné. Vlastně jediný, kdo celou dobu brečí, jsou nekuřáci. Jo, vím, zobecňuji, protože si z toho částečně dělam prdel. Já nebrečím, protože budu kouřit dál. A když se vymlouváme na ty zdravotní potíže a čichový vjemy... Navrhuji opravdu zakázat ty auta, jakožto ufňukaný astmatik. Smrdí po tom oblečení. Navrhuji opravdu zakázat plošně vařit v hospodách maso, protože vařený maso některým lidem smrdí a smrdí po tom oblečení, jakožto ufňukaný vegan. A smažený by taky mohli zakázat, fuj. Přepálenej olej ve svetru. A oboje je v určitém množství nezdravé, stejně jako cigarety. Fňuk. A smrdí.
(Hej moment, kdo mě nutí chodit do Mekáče! Víte kdo? Společnost! I já mám právo na to sedět v Mekáči, nic si tam nedat a nesmrdět. Jde jenom o princip, já bych nikdy do Mekáče fakt nešla, ale kamarádi tam choděj a Mekáč žerou a nevadí jim, že jim potom smrdí oblečení. Prasata bezohledný.)

BWT. kouřit se stejně bude dál. Sice ne všude, maminky s kočárkama už si konečně ve čtyři hodiny ráno budou moct sednout do nonstop restaurace U Kotvy na Lazarský a dát si tam to pivo bez toho, aniž by jim smrdělo oblečení a aniž by se jim udusilo miminečko.
Kouřit se bude stejně. Otravovat atmosféra se bude stejně.
Nejlepší řešení? Nenarodit se!

4 LM LM | E-mail | Web | 1. června 2017 v 22:18 | Reagovat

Uf, tak ja som jedna z tých padlých. Holdovala som tabaku a vymenila ho za cukríky. Som spokojná, šťastná, ale nenormálne mi vadí, keď niekto v mojom okolí fajčí. U nás platia oddelené časti, ale nájdu sa aj nefajčiarske podniky a za tie som všetkými desiatimi. Fajčiari mi nevadia, kým mi nekazia kyslík...

5 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 17. července 2017 v 0:47 | Reagovat

Přesně, přesně, přesněěěěěěěěěěěě!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama