Everest - proč stoupat na hory

14. září 2016 v 23:47 | Amia |  Prázdná sláma
Díkybohu, že jsem si komentáře nečetla před puštěním snímku, protože by mi to notně zkazilo náladu.

Aneb, zase jednou nehodnotím film, ale myšlenku, na které je založen. I když až ve druhé vlně.
Ta první je památka na 8 lidí, kteří v moderní době zemřeli na Everestu ,,v jednom tahu", v noci z 10. na 11. máje 1996.

Spousta lidí svůj komentář uvedla nebo zakončila prohlášením v tom smyslu, že s postavami soucítit nemohou, jelikož jsou to debilové. Na tu horu lezli dobrovolně, tak co si stěžují? Navíc manželka jednoho z nich je těhotná, no prostě totální sobec a píčus!
(,,Píčuse" jsem převzala)Zhruba v polovině filmu horolezci při otázce, proč lézt na Everest, sborově odvětí "Protože tam je". Je to odkaz na jednoho z prvních horolezců, kteří jeho vrchol zdolali, a který tak údajně na tuhle otázce odpověděl.
Taky narážka v komentech, že zobrazovaní horolezci (a vlastně všichni horolezci) jsou idioti, už jen proto, že nemají lepší odpověď.

Aaach jo. A jakou lepší odpověď chcete? Jakou jinou odpověď vůbec potřebujete?
Lezení na hory, závodění v autech, potápění bez přístrojů neděláme proto, že nám z toho něco kyne. Gymnastky se každý den netýrají pro tu pochybnou medaili na olympiádě, cyklisti netrénují ve dne v noci jen kvůli těm třem vteřinám, kdy předjedou všechny ostatní a jako první protrhnou cílovou pásku.
Riskování vlastního života není hloupost nebo sobectví. I když máte těhotnou manželku, tři děti, nebo na vás čekají vaši století rodiče, i tak máte právo a měli byste jít za svými sny, za tím, co vás pohání. A že přitom riskujete život? No a co?

Vždyť o tom to je!

Život přece není jen o tom, sedět na zadku, vydělávat a pak večer popíjet pivo. Dělejte to, pokud vás to baví, ale nikdy neodsuzujte ty, kterým to nestačí.
Jméno je věc, kterou nosíme a která nás provází celý život. Ale dali nám ho rodiče a my nad tím nemáme žádnou kontrolu. Naštěstí si ho můžeme nechat změnit (já už to udělala).
Ale život, život je to, co je naprosto a bez výhrad naše. Jistě, taky nám ho dali rodiče, ale pamatujete tu jednu jedinou věc, kterou každý na světě prostě musí? Musíme umřít.

Ovšem je jen na nás, jak se rozhodneme umřít. Není pravda, že nad tím nemáme kontrolu. To náš život, takový, jaký si zvolíme, ten určí i náš konec. Život, váš život, je to, co vlastníte jen a pouze vy a je jen na vás, jak se ho rozhodnete prožít.

Přečtěte si, jak zemřela většina horolezců z filmu, i když tu osudnou výpravu přežili. Spousta z nich zemřela zase na horách, i když na jiných a později. Neobracejte oči v sloup a nenadávejte jim do blbců. Oni si svůj život (a jeho ideální konec) zvolili, náleží jim tedy syknutí "A sakra" a tiché pokývání hlavou v uznání nad tím, co všechno dokázali.
Jak chcete žít vy?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama