Den nezávisloti: Nový útok

10. září 2016 v 0:14 | Amia |  Recenze
Druhý Den nezávislosti... není nic moc

Slavný film z roku 1996 dlouho neměl mezi katastrofickými konkurenci. Vzniklo na něj i dost parodií a byl mnohokrát zmiňován. Je proto pochopitelné, že na něj o 20 let později vzniklo i pokračování. A jak asi každý očekával, zdaleka se neblížilo svému předchůdci.


Země je po dvaceti letech od prvního útoku připravená čelit další hrozbě. Lidstvo se poučilo. Odložilo své vlastní půtky a spojilo se za jediným účelem: ochránit domovskou planetu před případným druhým útokem.

Obraz Země v alternativní přítomnosti je hezký. Lidstvo je spojeno, máme spoustu nových technologií (založených na té nepřátelské. Přece nenecháme ten poklad jen tak ležet ladem), dokonce nemáme sebemenší problém cestovat na měsíc a zpět.

Což bylo tedy první, co mě přimělo k onomu "He?" Pokročilé technologie jsou pochopitelné a hned na začátku filmu jsou zmiňované mezihvězdné lety. Ale brousit mezi měsícem a Zemí jen trochu obtížněji než mezi domy v sousedství je i na tuhle technologickou úroveň málo uvěřitelné.


Den nezávislosti přivádí všechny původní postavy. Které jsou už povětšinou staré, ale měly děti. Moc novinek se v tomto rámci tedy nedočkáme. Na druhou stranu, pokračování vzniklo právě kvůli prvnímu dílu tak trochu jako oslava dvacetiletého výročí, nové postavy by asi nikoho doopravdy nepotěšily.
Trošinku to sice působí hodně zjednodušeně, ale pohled "20 let poté" ve výsledku potěší. (Souboj o komickou postavu mimochodem svádí Stevensonův otec za známé a vládou jmenovaný kontrolor Rosenberg za nové. Dost vyrovnaný zápas).


Den nezávisloti z roku 1996 má nápad, děj, rozvíjení postav, napětí a i nějakou tu pointu. Nový útok má efekty a tak dlouhá pomrknutí na původní film, že se stávají spíš nepřetržitou křečí. Dívat se na to dá a většinu času se budete bavit.
Není to ale nic víc, než jen pokračování slavného filmu, na jehož úroveň ani nechtěl dosáhnout. Pointa je vskutku jednoduchá: jak si asi hrdinové vedou po dvaceti letech... a dáme boj! Hodně boje!


Poznámka pod čarou
I první film měl své mouchy. Nejlépe je zhodnocuje Hlas a jeho zcela Upřímný trailer
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama