Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti - Ransom Riggs

26. srpna 2016 v 13:55 | Amia |  Recenze
Sirotčinec slečny Peregrinové a staré fotografie nádherně dokazují, jak jeden druh umění může inspirovat ten druhý.

Samotná anotace knihy není nic jednoduchého. Pubertální Jacob má i přes trochu zvláštní rodinu obyčejné problémy. Ve škole se jen tak tak vyhnul šikaně a přes prázdniny se snaží uniknout nudné práci a bláznivému příbuzenstvu.
Náhlá tragédie v rodině ale silně změní ovzduší a Jacobova potřeba se s ní nějak vyrovnat ho zavede na nevýznamný ostrov na opačné straně Atlantiku, kde se chce postavit svým, i dědečkem naordinovaným, děsům. Jenže, jak už to tak bývá, i na pohádce je zrnko pravdy a dědečkové ne tak úplně lžou.


Jacob svůj život rozděluje na Předtím a Potom a podobně je na tom i kniha. Žádný jasný přechod, po dočtení čtenáři ale dojde, jak velký rozdíl je mezi Začátkem a Koncem.
Začínáme nenápadně, v obyčejném obchůdku a u trochu protivného puberťáka. Při nudné práci se myšlenkami toulá a my se dovídáme střípky jeho života.


Nechutně bohatá rodina, dědeček a jeho fantastické historky, rozpor mezi povinnou brigádou nejposlednějšího pracovníka a nutností chovat se úměrně původu. Tj. snobsky. Život jako druhá generace splněného amerického snu a zároveň potomka polských Židů.

Už na začátku Riggs míchá zdánlivě nespojitelné. Od hlavního hrdiny, přes širokou tematičnost až po ony dobové fotografie. Často jsem se dočetla, že ty jsou na knize nejlepší, není to ale pravda. Dodávají jí jedinečnou atmosféru a ojedinělým způsobem dokreslují děj. Ten sám o sobě by ale také obstál.


Mezi současnou produkcí milostných trojúhelníků a monožánrovostí vystupuje Sirotčinec slečny Peregrinové jako skála uprostřed moře, nebo dokonce jako Tajuplný ostrov v moři růžové knihovny a severských detektivek. A to už stojí za přečtení.
Já ji dočetla s nadšením a hned šla shánět druhý díl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama