Banka těl - Mladší: Lissa Price

7. května 2016 v 1:21 |  Recenze

Co byste dělali, kdybyste si mohli vydělat pouze (dočasným) vzdáním se vlastního těla?

Modrooká bledulka s bílými vlasy na mě v knihkupectví mrkla několikrát. Trochu mě od ní odrazoval prostý fakt, a top její zařazení v knihách pro mládež. Nechápejte mě špatně, tahle sekce patří mezi mnou "kontrolované" co si pamatuju.
Jenže od té doby, co do módy přišla růžová knihovna, v mládežnické části prakticky nic jiného nenajdete. Zbytek už je totiž pro skupinu kolem deseti let, plné jednoduchých dobrodružství typu Detektiv Kalle a Klub záhad.
Je vzácné najít něco jiného. Nebo už jsem z podobných knížek zkrátka vyrostla.Vraťme se k Mladší. Když na mě blondýnka mrkla v knihovně, už jsem jejímu modrému oku neodolala. A nelituji toho.

Callie živoří na ulici jako jedna z těch, kterým nezbyl nikdo dospělý. Spaní v opuštěných domech a nedostatek jídla si ale vybírá daň na jejím maličkém bratru, který je už dlouho nemocný a jestli se brzy něco nezmění, tak to i v dnešní době nemusí přežít. Callie se proto pouští do jediné věci, ve které si může vydělatz nějaké pěníze: pronajme Bance těl své vlastní tělo.
Jenže místo jednoduchého výdělku se jednoho dne probudí i se svou starou ,,nájemkyní" stále v hlavě. A začne odkrývat její šílený plán.

343 stran tlustá knížka je dlouhá jen zdánlivě. Lehce větší písmena a hutný příběh vás pohltí a najednou jste na konci, ani nevíte jak. Krátké kapitoly a jejich vnitřní členění taky nezpůsobí mozkový kolaps z důvodu zahlcení filozofií nebo obtížností textu.
To všechno se možná zdá jako nevýhoda, nebo minimálně znamení hloupého příběhu. Jednoduchý a odpočinkový je. Rozhodně ale ne špatný.

Nápad se společností, kde zbyli jen děti a senioři, byl chválen kritikou snad už předtím, než kniha vyšla. Je škoda, že potom příběh docela zapadl, alespoň co mě se zdá. Má totiž opravdu něco do sebe.
Na pozadí dobře odsýpajícího Calliina příběhu autorka nadhazuje i témata jako podceňování dětí coby platných členů společnosti nebo že vyšší věk automaticky neznamená moudrost.

A zase fakt, že autorka zjednodušuje jen na tu nejchudší vrstvu tvořenou bezprizorními dětmi a absolutní elitou plnou starců, dělá celou společnost trochu neskutečnou, což je škoda. Střední třída se mihne jen občas v podobě starších servírek či hlídačů, jinak se zdá, že kromě produktivní generace vymřeli i všichni s majetkem menším, než 1 milion dolarů.

Callie samozřejmě zaujme toho nejbohatšího a nejdůležitějšího kluka ze všech, který má neomezené (dědečkovy) finanční prostředky a který jí touží dát absolutně všechno.
(Auto asi nedostala jen proto, že její vlastní je super luxusní a navíc jí je 16.)
Opakovaný vzor všech růžových knihoven a současné módy se tu opakuje a romantická linka je na můj vkus trochu moc šablonovitá.


Kniha má ale rozhodně potenciál zaujmout. Hodně dobrých nápadů, námětem počínaje a zpracováním konče. Dočkáme se i překvapivých zvratů a taky několika, ve které doufáme/tušíme je, ale stejně překvapí.
Už se těším na vydání druhého dílu. Tentokrát se od neznalé generace přesuneme k té poučené až příliš. Banka těl, Starší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama