Bohové Egypta

13. března 2016 v 0:39 |  Recenze

Co máte proti bělochům v Bozích Egypta? Vždyť je to popcorňák, pro boha živého!V pátek jsem viděla jeden z nových Hollywoodských opusů, kde je velké všechno. Výprava, zvučná jména, námět. A je to vážně dobrý.
Možná trochu překvapivě, protože nikdo od popcorňáku nečeká nic kromě dobré zábavy. Proto mě trochu překvapilo, jak je to kritizované. Hlavně tedy to, že se tvůrci museli omlouvat za casting, jelikož se "ve filmu odehrávajícího se ve starověkém Egyptě nachází příliš mnoho bělochů."

Vážně?

Kdybychom měli být opravdu přísní, špatně je na tom filmu všechno. V Egyptě chodili lidi nazí nebo s bederní rouškou (včetně žen), vlasy si holili nebo je stříhali velice nakrátko, typickou krajinou film taky zrovna neoplývá.
Seth sice rozsekal svého bratra na kousíčky, ale Eset ho pak zase sešila dohromady a dokonce ho i oživila. Nebthnet neměla s božstvím ochrany v podstatě nic společného a v té začáteční přehlídce chybí například Sachmet, bohyně války, nebo Bastet, ochránkyně lidstva. Poslední dvě z narativních důvodů, jo.


(Neodpustím si poznámku, že ženskou část božstva film absolutně opominul. Přičemž minimálně Eset, ve filmu přítomná, je přímo ztělesněním ženské síly a schopností, byla silnější než její manžel a syn dohromady. Rozhodně neměla tak maličkatou roli s neskutečně trapným koncem, jaký jí přisoudili.)

Vážně vás tak štve jedna blondýna a bělošský komparz?
Bohové Egypta tyjou na všeobecné oblíbenosti Egypta a hlavně na božství, zhrzených rodinách a superhrdinských bojích, které se momentálně zdají být v módě.
(Marvel!)
S Egyptem jako takovým to nemá prakticky nic společného, kromě atraktivního prostředí a jakéhosi garantovaného množství potenciálních příběhů. Egyptský panteon je plný křivd, vražd, nadpřirozena a obrovské lásky.
Navíc: vikingský je obsazen, řecký je starý a Římský už je zprofanovaný (a taky už byl. Filmový bože, zatrať novou verzi Souboje titánů).


Soubojů je přesně tak akorát, aby nešlo jen o ně. Každý má v příběhu důvod a taky jasný výsledek, vejde se mezi ně i příběh, proč co a jak.
Božská podoba je krásná a inovativní, dodržuje i starověkou podobu bohů, kteří se ve filmu tedy objeví. Možná kromě toho, že Hor nemůže létat bez oka, ale to je detail důležitý pro příběh, který jsem schopna přehlédnout.
Stejně jako bělochy a blonďatou[1] bohyni.

Jednoduše, celý film je Egyptem víceméně jen inspirován, neboli vypůjčil si jeho mytologii a udělal z toho něco úplně jiného. Dívám se na to něco jiného, neřeším, jak je to "doopravdy".
Aneb, proč nikomu nevadí Percy Jackson a jejich pojetí Olympu, nebo přítomnost severského Thora v celém Marvelu? Neřešte bělost v Egyptě, proboha.

Známí herci, atraktivní prostředí, skvělá technika, líbivé kostýmy, dobrý příběh, nezbytná romantická linka o lásce, co i smrt porazí. Cílí na odpočinkový velkolepý snímek, a to všechno se mu daří. Ten film je skvělý!


[1] Vtipný fakt: když se odkryly jedny z prvních královských hrobek v Egyptě, pár mrtvol mělo za života blonďaté vlasy a světlou pleť.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 agrenej agrenej | E-mail | Web | 15. března 2016 v 18:24 | Reagovat

No, řekl bych, žes to sepsala velmi dobře. :-) Kvalitní článek. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama