Temný případ (1. série)

6. října 2015 v 1:13 |  Recenze
Největší sláva Temného případu mě poněkud minula. Možná i proto jsem k němu přistupovala nepoznamenána vším tím Haló, jak je to úžasné, skvělé a famózní.
Nebo, možná právě naopak. Protože tohle nebylo zábavné ani trochu.

Na začátku se setkáváme s nadsamcem Martym Hartem, zavedeným detektivem s krásnou ženou a dvěma dcerami a jeho novým kolegou, podivínským Rustem Cohlem. Jsou povoláni k divnému případu vraždy, oběť i místo nálezu bylo totiž pečlivě naaranžované.
A právě kolem tohohle případu se točí zbytek děje.


Tak je to alespoň avizované. Největší neštěstí (nebo trumf) seriálu spočívá v jeho popisu, "sedmnáct let trvající honičku na sériového vraha" si představuji poněkud jinak.
Děj se soustředí prakticky na cokoli, jen ne na mrtvou dívku s korunou z paroží. Detektivové vedou zdánlivě filozofické dialogy, během nichž se o případu nezmíní ani slovem, a když už, je to v domově jednoho z nich.

Filozofie, tolik vyzdvihovaná, se ale soustředí jen na Rustovy monology, které navíc nejsou ničím víc než dobře načasovanými teoriemi. Rust se jednoduše soustředí na opovržení vůči obecně přijímaným zvykům nebo myšlenkám.
Život? Ech, lidské sebeuvědomění je jen blbá náhoda, chyba v evoluci.
Náboženství? Hm, tihle lidé jen nejsou schopni přijmout zodpovědnost za svůj vlastní život.
Jistoty? Pch, nic není, i čas je jen plochý kruh.

Jakýsi mysticismus nebo temnotu seriálu propůjčuje snad jen krajina. Močály, polorozbořené stavby uprostřed ničeho, i město zeje prázdnotou. K nějakému tomu mrazení by mohla přispět i absence pohybu. Když už případ přijde na přetřes, detektivové vždy sedí. Doma, na stanici i v autě zůstávají nehybní a stejně tak krajina kolem nich.
Vizuálnost je možná to jediné, co bych seriálu připsala k dobru. Protože jakmile hrdinové promluví, je po kráse.

Oba dva mluví stejně huhňavým, iritujícím hlasem, kterému bych bez titulků rozuměla tak slovo za epizodu. Ani ženské postavy to moc nevylepšují, buď šeptají, nebo slastně vrkají. Málokdy se stane, že je originální zvuk vyloženě horší než dabing.
Nikdy se navíc nevyskytne jediná sympatická postava. To by nebylo úplně na škodu, kdybyste si ale dokázali k někomu ty sympatie vytvořit. Rust je pesimista, chovající se jako příliš chytrý, aby ho zbytek populace pochopil. Sice si prošel mnohým, tak nějak mu to ale přeju. Marty zase naplňuje představu, jak se má chovat správný chlap. Kromě toho taky podvádí manželku, protože ji miluje.

Temný případ byl zjevením mezi příběhy o zločinu, ať už se jedná o detektivky, krimi nebo thriller. Té temnoty tam ale nakonec bylo možná přeci jen trochu moc. Chybí mi lucerna, díky které by se příběh dovedl vymotat z vlastních přesahů, náhodně poházených a utnutých v zárodku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 6. října 2015 v 19:25 | Reagovat

Temný případ mi bohužel nic neříká, ale do recenze jsem se skvěle začetla! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama