Otevřme hranice uprchlíkům

15. září 2015 v 0:27 |  Prázdná sláma

aneb Co takhle nebýt sketa?

Až doteď jsem se v otázce uprchlíků nijak neangažovala. Myslím tím, že jsem si byla vědoma uprchlické vlny, nápady EU na jejich přerozdělování[1] a všemožných protiuprchlických nálad. Sama jsem ale výhradní názor neměla.
Jako hodně lidí se bojím vlivu muslimů na naši kulturu, která ale nemá co dělat s křesťanstvím. Prostě si chci uchovat české zvyky, tradice a možnost se vyvíjet. S tímhle jsou ale uprchlíci spojeni jen na té nejzákladnější úrovni - země původu: ty východní.


Až teď. Stydím se.
Stydím se, jak se chováme. Pomožme si pro tuto chvíli a, možná paradoxně, vynechejme lidi. Zaměřme se jen na uprchlictví jako takové.V letech 1948-1989 prchalo mnoho lidí z komunistického bloku. Vládnoucí režim je pronásledoval, znemožňoval jim žít podle jejich zásad, nebo s ním prostě nesouhlasili. Političtí vězni byli využívání na hrubé práce, mimo jiné hlavně do dolů nebo na práci s nebezpečným materiálem.
Svět, více či méně ochotně, uprchlíky přijímal. A ti často tesknili po domově: překvapivě mnoho jich ,,bylo odejito". Důkazem budiž množství knih, vydaných v exilových nakladatelstvích, které popisovaly právě situaci lidí v exilu, včetně toho, jak byli přijímáni.

V letech 1941-1944(?) byli američtí obyvatelé japonského původu internováni v táborech. Po útoku na Pearl Harbor se v USA vzedmula vlna odporu proti Japonsku a kdokoli se šikmýma očima byl náhle nepřítel.
Výroky některých politiků dokonce hovořili o tom, že by bylo nejlepší všechny Japončíky (mnoho z nich se v USA narodilo a mělo americké občanství) poslat do Japonska a celý ostrov následně potopit.

Za druhé světové války byli britské děti evakuovány na bezpečnější venkov. Některé rodiny tyto malé uprchlíky přijímaly dobrovolně, některé ne.

V letech 1933-1945 prchaly tisíce Židů.

Ve všech předchozích letech prchali lidé ze svých domovů, protože situace pro ně byla v místě jejich narození nebezpečná. Utíkali před válkou, nepřátelstvím vůči jejich skupině, revolucemi. Židé před křesťany, šlechta před vzbouřeným lidem, lidé před nájezdníky. Křesťané před Římany. Tlupa před silnější tlupou.Miluji Česko a nehodlám se stěhovat. Kdybych ale musela utéct, chtěla bych si uchovat alespoň část zvyků a tradic, které bych si nesla s sebou.
Omlouvám se za ten patetismus, ale je to tak.

Všechny výše zmíněné události mají společných pár slov. Internace, strach, stesk, útěk.
Zamyslete se před tím, než začnete vykřikovat nenávistné komentáře v hospodě u piva nebo je psát na internet. Vážně, ale OPRAVDU ,,víte", že současní uprchlíci jsou jen líné, případně nebezpečné, tlučhuby, nebo jste jen ovlivněni nenávistnými komentáři okolo?


Ani jeden z extrémů není správný


5.10.2015
Něco na odlehčení


[1] Strašné slovo. Jako by byli zbožím, které nikdo nechce
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 agrenej agrenej | E-mail | Web | 17. září 2015 v 12:43 | Reagovat

Krásně sepsaný článek. Věřím, že ve spoustě věcí máš pravdu.

Můj vlastní názor na tuto vlnu uprchlíků je takový, pro mě typický. Tak nějak od každého něco. Neměl jsem to "štěstí" vidět současný stav na vlastní oči, pouze prostřednictvím rozporuplných médií, což tak nějak brání tomu, abych si udělal pevný a jistý názor.

Hodně přemýšlím nad tím, jestli je za touto vlnou skutečně stav jejich zemí a nebo to je spíše hledání pohodlí. Pokud je pravda, že prchají převážně muži, typuji spíše druhý případ, neboť kdo by nechal svou rodinu v nebezpečné, válečnými útrapami sužované oblasti? Ano, cesta je nebezpečná, může být i smrtelná, ale copak pobyt v blízkosti IS není? Pokud není, proč by teda utíkali?

2 muh muh | Web | 16. prosince 2016 v 11:20 | Reagovat

Boží článek! Je ale smutný, že první, co mě napadlo při pohledu na tu českou vlajku v menu bylo, jestli nebudeš nějaký další nacionalistický ortelovský vlastenec. :( ... To je hrozně hrozný převedení významu toho symbolu... :(

3 Aa'esha Aa'esha | 15. března 2017 v 21:21 | Reagovat

Ono je bohužel pravda, že se mnoho uprchlíků chová "přes čáru." Nemají zájem pracovat, jsou hluční, hulvátští, nemají zájem učit se jazyk, čas od času se mezi nimi najdou i ti násilníci. A to nejhorší je, že to svádějí na kulturu. Tohle nemá s kulturou nic společného. A už vůbec ne, rozhodně ne s islámem. Islám tohle odsuzuje úplně stejně, či někdy dokonce i více, než Evropa. Ale pro lidi je jednodušší ukázat si na nepřítele, jehož odstraněním pak zmizí všechny problémy. Teda nezmizí, ale na to si pak zase najdou jiného viníka.

4 Aa'esha Aa'esha | 15. března 2017 v 21:30 | Reagovat

[1]: Často hledají pohodlí, to je pravda. Stejně jako všichni lidé po světě, lidé se běžně stěhují kvůli lepší ekonomice. Jaký je rozdíl mezi tím přestěhovat se z Česka do Norska nebo z Francie do USA, a přestěhovat se z Afghánistánu do Německa? Jen to, že pro ně to není legální. To ale není jejich vina, že.

S těmi muži je to jednoduché. Ano, většina pravděpodobně cestuje z ekonomickývh důvodů, a tak s sebou rodiny neberou. Nicméně i ti lidé utíkající před válkou, jsou nejčastěji muži. Přeci jen je větší šance, že to přežije jeden silný muž, než celá rodina. A ten jim odtud může poslat peníze, aby mohli přijít pohodlnějším způsobem, případně pro ně i získat víza a oni tak mohou cestovat legálně a bezpečně. Další věcí je, že muži snadněji přežijí cestu, takže když už se vydají i ženy a děti, velká část z nich při cestě zemře, zatímco mužů zemře jen zlomek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama