Nicholas Nickleby

25. srpna 2015 v 15:20 |  Recenze

Sirotek tak trochu jinak

2002
Režie Douglas McGrath

Poloviční sirotek Nicholas Nickleby se v devatenácti letech nečekaně stane hlavou rodiny. Jeho otec totiž zemře na zlomené srdce jen těsně poté, co nešťastným spekulováním přijde o veškerý majetek. Venkovským šlechticům tak zbude jen domek a i když nikdy nepracovali, rozhodnou se Nicholas, jeho sestra i matka odjet do Londýna za otcovým bratrem, kde doufají v pomoc.
Starý a zatrpklý strýc ale nemá zrovna čisté úmysly.Příběh Nicholase, nebo česky Mikuláše, Nicklebyho je ryze dickensovský. Ale popis "jak chudý sirotek ke štěstí přišel" by byl trestuhodně nedostatečný.
Nicholas se od jiných Dickenseho sirotků liší snad ve všem. Má ještě matku, milující sestru, je mu už devatenáct a navíc je to šlechtic. Venkovský, ale šlechtic. Společnou má ale velmi šlechetnou povahu, což v kombinaci s blonďatými vlasy tvoří skoro až přílišnou dokonalost. Nemohla jsem si pomoct a celou dobu myslela na Doriana Graye (který je ve filmech častěji ztvárněn tmavovlasými herci, ač podle Wildovy knihy je to blonďák).

Ve filmu se nevyskytne jediná postava, která by nebyla buď cele dobrá nebo zlá. Jak je ale Dickensovým zvykem, vyskytne se i několik groteskních postaviček, které by byly směšné, kdyby jejich krutost nevyvolávala spíš hrůzu, nebo kdyby jejich osud nebyl tak smutný.
Za všechny můžu jmenovat snad celou hereckou společnost a bratry právníky. Část, kdy Nicholas s Smikem cestují s divadlem je celkově asi nejoddychovější. Barevná a nenáročná. Že je přehlídkou těch nejpodivnějších postav, ani není třeba zmiňovat.

Docela překvapivé je herecké obsazení. Zvláště vzhledem k tomu, že film je téměř neznámý a ani v roce 2002, kdy vyšel, žádné terno neudělal. Alespoň co mohu posoudit.
Exteriéry také stojí za zmínku. Chlapecká škola lakomých majitelů je chmurná, po kraji se válí mlha a divák přímo cítí podzim, který ovládá holé stráně. Londýn je chmurný a přeplněný. Zato domov Nicklebyů je vždy v květu a zalitý sluncem. Všechny jsou sice jako podle šablony, na působivosti jim to ale nijak neubírá.

Milovníci Dickenseho humoru také budou spokojeni. Ačkoliv se zde společenské poměry úplně nekritizují (navíc, jediní přítomní právníci jsou ti dobří), ve filmu se vyskytuje pár vtipných scének. A kde nejsou, tam pomůže kamera.

Závěrem? Není to nejlepší adaptace (a vlastně ani předloha), jakou může Dickenseho dílo nabídnout, ale nudit se nebudete. Na jedno chmurné odpoledne je to film jako vyšitý.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 8. září 2015 v 21:51 | Reagovat

To je hezká nevěsta. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama