Škola noci : Phyllis C. a Kristin Castovy

13. června 2015 v 18:13 |  Recenze

Tak jsem dočetla jedenáctý díl Školy noci. Ideální odpočinková četba po zkouškách nebo na pláž.

(Připomínám, že píši o jedenácti knihách, článek tedy může obsahovat SPOILERY).

Zlo se nehodlá vzdát. Přestože jej bohatě požehnané mládě Zoey a její přátelé porážejí znovu a znovu, Temnota vždy najde nové způsoby. Nyxina strana se rozhodně nevzdává a získala mnohé. Nakonec ale utržila tu nejhorší ránu ze všech.Škola noci je zvláštní i tím, že je výsledkem spolupráce dvou autorek matky Phyllis C. a dcery Kristin Castových. Phyllis byla už před touto sérií úspěšnou autorkou zaměřující se na fantastiku a růžovou knihovnu. Ke škole noci ji snad pobídla editorka a, díky pro fanoušky, Phyllis souhlasila.
Kristin pak její první verzi příběhu upravuje. Jak sama Phyllis říká, spolupráce s dcerou je skvělá, nemusí se totiž bát, že by pro svou cílovou skupinu zněla příliš staře nebo naopak mladě.
Spolupráce se jim zjevně vyplatila.

První díly rozhodně slavily úspěch. Ostatně, byly přeloženy do 42 jazyků.
(Mě osobně udivovalo, že se do zdejších upírů nikdo nenavážel ohledně jejich mytologie, jak tomu bylo u Stmívání. Ale to je jen malá poznámka mimo.)
Bohužel autorky se zřejmě nechaly strhnout, přibližně pátý až devátý díl totiž lehce zaměníte. Mytologie ustupuje do pozadí a knihy se řídí heslem "hlavně aby se něco dělo". Do toho čtvrtého dílu se ještě objevuje i nějaká ta psychologizace postav a jedna z hlavních dokonce zemře.
Pokračování už se ale soustředí téměř výhradně jenom na bitvy, útěky a problémy s láskou. Reputaci si Škola noci napravuje s desátým a hlavně pak jedenáctým dílem, které se opět zaměřují zpět na postavy.

Zvláště linka s dvojčaty Shaunee a Erin byla výborná. Jediná škoda je, že nedostaly víc prostoru. Podobně je na tom i Kalona, což alespoň pro mě překvapení. Jeho proměna je uvěřitelná a hlavně si zachoval nejednoznačnost, která mu dodává hloubku.
Autorky se hlavně vyhnuly tomu, co poslední dobou vídám až moc často. Nepřidávají stále nové postavy, aby ty posunuly děj dál, ale vystačí si s těmi, které už mají. Plus několik výjimek, samozřejmě.

I přes všechna pozitiva ale zůstává Škola noci lehce naivní a ze všech sil se snaží udržet své čtenáře spokojené. I když zemře jedna z hlavních postav, o pár knih dál je zpět, ač ne úplně. Bohatství (a to že vážně Velké Bohatství) a talent úplně všech taky příliš nepomáhá tomu, aby se čtenáři mohli s postavami ztotožnit.

Verdikt? Škola noci trpí tím, čím všechny prodlužované série. Hlavní postavy už se nemají kam vyvíjet a přestože je každá kniha napěchovaná akcí, té posunující děj je poskrovnu. Přesun na vedlejší postavy se ale autorkám povedl a minimálně poslední dvě knihy se opět čtou velmi dobře.
Jako ryze odpočinková četba je Škola noci ideální.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Scribbler Scribbler | Web | 14. června 2015 v 15:24 | Reagovat

Další knížka, kterou jsem nečetla. Než si na ní ale udělám čas, tak už na ni asi budu stará. Ale moc hezké hodnocení. :)

2 Zlomenymec Zlomenymec | Web | 15. června 2015 v 18:11 | Reagovat

Už jsi viděla Bony a klid 2? :D

3 Bree Bree | Web | 21. června 2015 v 13:16 | Reagovat

Tohle je úžasná knižní série:) Mám ji skoro celou doma, do 10. dílu, bohužel jsem se zasekla u 7 nebo 8. dílu, takže nebudu tvůj článek číst, nechci si číst spoilery:(:D

4 Žmléé Žmléé | 25. července 2015 v 9:05 | Reagovat

Promiň, článek zatím nebudu číst, ale jen s údivem poznamenám: "ONO JICH JE JEDENÁCT?!" :-O Mám doma tři, které jsem přečetl před pár lety, ale jedenáct?! Asi mám co dělat :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama