The Babadook

31. března 2015 v 23:13 |  Recenze

A ozvalo se Baba dok dok DOK!

Babadook je dokonalá ukázka personifikace hněvu, žalu a bezmoci.

(Omlouvám se, pokud tuhle recenzi založím spíš jako odpovídání na reakce ostatních lidí, ale nedá mi to.)

Amelia to nemá se synem zrovna lehké. Šestiletý Samuel se abnormálně bojí bubáků, kvůli čemuž pravidelně běží spát k mámě. Nijak nepomáhá ani každovečerní kontrola pokoje a čtení pohádky na dobrou noc. S přicházejícím podzimem se ale ukáže, že Samuelovy strachy možná nejsou jen výplodem jeho fantazie.


Babadook je hned od začátku temný film se svíravou atmosférou. Dům, ve kterém matka se synem bydlí, je přímo stvořen k nějakému tomu průseru a lepší to není ani venku. Výčet všeho, co navozuje atmosféru, by vystačil na celou recenzi, režisérka a zároveň scenáristka v jedné osobě neponechává nic náhodě.
Neodpočinete si ani ve dne, Samuelova škola a Ameliina práce tísnivou atmosféru udržují víc než dobře. Stejně tak celkové ladění barev nebo střih, který diváka hlavně na začátku nutí scény domýšlet.

Babadook samotný je překrásná personifikace hluboko pohřbeného žalu a až nenávisti k synovi, kvůli kterému zemřel Ameliin manžel a Samuelův otec. Všechen vztek, nastřádaný za ta léta, kdy se hyperaktivní synek neustále dožadoval pozornosti a Amelia byla nucena pracovat v neuspokojivé a depresivní práci, se přenesl do ručně malované knihy.
A pak už stačilo pouze vyvolat jej ven.

Dovolím si malou poznámku, že ta kniha je opravdu překrásný prvek. Jak její vizuál, tak to, co představuje.

Vytknout bych mohla snad jen nejasné prohození rolí, kde se z nesnesitelného synka a ubohé matky stane ubohý synek a... matka. Následně už zbývá jen konec, který by se přeci jen hodil víc do filmu s monstrem, než do psychologického. Na druhou stranu, vyděsí vás ještě nějakou dobu po konci. To když vám dojde, co říká.
(Že je navíc naprosto netypický taky není na škodu)

Spousta recenzentů (na čsfd i jinde) se shoduje, že Babadook je hloupá příšera. Ale tohle není film s monstrem. Babadook je psychologický teror, který vám nedá spát. Perla mezi dnešními horory plnými lekaček.

Nevpouštějte ho!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 1. dubna 2015 v 13:15 | Reagovat

Souhlasím s tím, že knížka je úchvatná a skvěle provedená.
Jen se mi moc nezdál konec... Prostě mi to přišlo takové suché a nijaké. Celkově mi Babadook, i když má hodně zajímavý námět, přišel stále spíš jen lehoučce nadprůměrný, ne zrovna jako trhák.  Po celou dobu filmu je to paráda, zpracování rozhodně není špatné, jen mi přišlo, že ke konci už lehce nudí a že se z toho filmu rozhodně dalo vytřískat víc.

2 Scribbler Scribbler | Web | 1. dubna 2015 v 14:50 | Reagovat

Knížka bude určitě moc dobrá, ale asi se do ní ani do filmu nebudu chtít pustit, nemám moc ráda různé psychologické filmy, ale moc hezky  napsaná recenze.

3 Amia Amia | 1. dubna 2015 v 22:58 | Reagovat

[1]: Konec se mi právě taky zdál trochu natáhnutý, takže celý film ztratil něco ze své strašidelnosti. I proto ho vytýkám.
Ale zase, pokud to nebudeme brát pouze jako horor, který nás má prostě samoúčelně strašit a nic jiného, tak zpráva, kterou okonec podává, je dost děsivá :) A která přijde víceméně až PO konci filmu.
Trhák to není, není dostatečně mainstreamový :D Ovšem jako horor bych ho rozhodně zařadila mezi ty velice nadprůměrné.

[2]: Já měla na mysli onu dětskou knihu ve filmu :)

4 Hanyuu Hanyuu | Web | 3. dubna 2015 v 19:31 | Reagovat

[3]: No, jakoby já jsem to celou dobu nějak chápala, co se za tím filmem skrývá, že to nemá být jen obyčejné bezúčelné strašení, ale že to má nějakou myšlenku. Ale ten konec mi asi nějak nedošel. Nejspíš si sedím na vedení, ale trochu vysvětlení by mi teda bodlo. :D

Jinak, co se týče toho tvého komentáře, kde zmiňuješ scénu s kočkou, ještě bych k tomu, co jsem psala dodala, že ono to tak je i zařízené chytře, že potkani žijí ve skupinách, jelikož si tak lépe poradí s predátorem, kterým pro ně kočka je jen v případě, že jich není víc. Jinak po nich ani nepůjde. Jsou na ni moc velcí. Ostatně, sama jsem viděla, jak dva divocí potkani - opravdu pouze dva! - vyprovodili kočku, žádné vyžle, opravdu pěkná kočka to byla. Takže považovat potkana za kořist není vždycky na místě, především, když postavíš proti sobě stovku potkanů a jednoho zhýčkaného chlupáče, co je mezi ně jen tak vhozen. :D Kočky loví myši, a to ať už jsou v jakémkoli počtu, s potkany a krysami už je to trošku složitější.

Promiň, že ti tu takhle zaplácávám tvůj článek mimo téma. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama