Dárce (film)

28. ledna 2015 v 12:44 |  Recenze
Původně jsem o Dárci chtěla psát jako o netypickém zastánci žánru. Kromě zjevného rozdílu v pohlaví hrdinů se ale vyskytlo mnoho dalšího. To hlavní, co naprosto potvrdilo Dárcovu antiutopii, je rok vydání.
V originále kniha vyšla roku 1993, kdy byla poprvé přeložena do češtiny bohužel nevím. Já se navíc setkala pouze s filmem.
V porovnání s již klasickým zástupcem žánru, knihou 1984, je Dárce v každém ohledu dystopií.


Hlavním hrdinům Dárce je dvanáct let (Winstonovi kolem 40 a Julii 25) a kniha je tak logicky určena spíše dětem.
Stejně tak konec tomu odpovídá, tam, kde Winston s Julií prohrají, se Jonasovi podaří téměř nemožné. Podobně je na tom například kniha Přebyteční, která je také určena dětem, její konec je ale hořkosladký.
(Je zajímavé si všimnout, že poselství knihy, to "o čem byla", je hodně ovlivněno právě závěrem.)

Minulost v obou dílech je vymazána. Dárce nemá přístup k historii vůbec, vše zkrátka začíná společenstvím. Kromě malé poznámky, že tak bylo rozhodnuto pro blaho všech. Společnost 1984 nemá technické možnosti na takové úrovni, minulost je neustále přepisována a myslet na ni je nebezpečné.
Pro děj 1984 je tento motiv velice důležitý, v Dárci hraje spíše podpůrnou roli.
Díky poznání nezkreslené minulosti Jonas začíná poznávat, co je na jeho společenství špatné a rozhodne se to změnit. V 1984 se hrdinové snaží minulosti spíše vyhýbat a najít štěstí a možnosti v současnosti, protože fungování společnosti je nezměnitelné.

Winston ani Jonas tak úplně nezapadají do společnosti, ale zatímco Jonas má mentora, onoho Dárce, Winston je na vše sám.
To ženské postavy jsou výrazně rozdílné. Julie je stejně důležitá jako Winston, přináší pohled člověka, který se v režimu narodil. Jonasova kamarádka je naproti tomu jen sekundant.


Ovšem pohled dospělých lidí a dítěte se nutně liší. Postaršení hrdiny pro film mu neprospělo zejméno v tom, že Je Jonas někdy až směšně naivní. Nejspíš jsou takoví všichni, ale pouze jeho postava to projeví.
Přičítala jsem to výchově a lékům, až potom jsem si vyhledala, že knižnímu Jonasovi je dvanáct. Na druhou stranu, pokud kromě Dárce nikdo nezná minulost, chování některých postav je nepochopitelné. Starostka rozhodně vypadá, že ví víc než by měla, nebo celý přerod Jonasova kamaráda nemá jediný důvod.
Jako samostatný film Dárce moc pohromadě nedrží.

Dokonalá jednota všeho je něco, co mají obě knihy společné. Střih vlasů, oblečení, i příkaz ,,přesné vyjadřování" trochu připomíná newspeak.
Absence barev je taktéž podobná, černobílé pojetí v začátku filmu je moc dobrý nápad. Postupné zabarvování a dokonalá sytost barev ve vzpomínkách krásně ukazuje Jonasovo stále lepší vnímání. I Winston s Julií postupně objevují barvy, nejen mezi proléty, ale i jídlo nebo káva má vždy mnohem lepší barvu než univerzální a nedostatečné zásoby od Strany.

Vizuální stránka je zpracována velmi dobře, chybí mi ale absence vůní. Jonas se učí o radosti i bolesti, poznává barvy a dárce mu představí i hudbu, v celém filmu ale není jediná zmínka o vůních.
1984 je využívá poměrně často, ve stranických bytech je neustále cítit zatuchlost a vařené zelí, v přírodě cítí květiny, i pravá káva voní úplně jinak než stranická.
Pokud vůně vynechává pouze film a ne kniha, je to veliká škoda.

Film jako takový je krásná jednohubka, na kterou se dobře kouká. Víc v paměti vám ale uvízne Equilibrium i s jeho drogou zbavující emocí.
Také poselství se v Dárci trochu ztrácí, snad díky módní vlně je až příliš podobný teenagerské romanci spíš, než dystopii. Což je velká škoda, protože příběh sám si pozornost rozhodně zaslouží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 1. února 2015 v 16:51 | Reagovat

Taky jsem po Dárci pokukovala, že bych na něj vyrazila do kina, ale nakonec to nedopadlo. Moc penízek :D Pěkná recenze, i když by vůbec neškodilo doplnit ji o nějaké tématické obrázky :)

2 Amia Amia | 3. února 2015 v 12:41 | Reagovat

[1]: Díky, to je pravda. Hned to jdu napravit .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama